GO „PROWAZAHIST ZAKARPATTYA”, kod: 45274495.
Ukraina, 88005, obwód zakarpacki, rejon Użgorod, miasto Użgorod, plac Kirila i Metodii, budynek 7.
94,99 Działalność pozostałych organizacji publicznych, n.v.i.u. (podstawowy)
Data rejestracji: 05.01.2024
Numer rekordu: 1011141020000000904
Kierownik: Sydor Dimitrii Dimitrovich
Adres e-mail: [email protected]
Głównym kierunkiem działalności organizacji jest „realizacja i ochrona praw i wolności, zaspokajanie interesów społecznych, w szczególności społecznych i innych”.
Jeśli chodzi o „ochronę praw i wolności” wierzących chrześcijan na Ukrainie, a mianowicie wyznawców Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego, głównym przedmiotem działalności organizacji jest:
informowanie społeczeństwa ukraińskiego i międzynarodowego oraz instytucji ukraińskich i międzynarodowych odpowiedzialnych za przestrzeganie praw człowieka o stanie sytuacji w zakresie przestrzegania praw człowieka na Ukrainie w zakresie wolności wyznania, wolności słowa i wolności.
GŁÓWNE ARTYKUŁY KONSTYTUCJI
CO DO GWARANCJI PRZESTRZEGANIA PRAWA
WOLNOŚĆ RELIGII NA UKRAINIE
Artykuł 24 i artykuł 35. Konstytucja Ukrainy:
Artykuł 24. Obywatele mają równe konstytucyjne prawa i wolności oraz są równi wobec prawa. Nie mogą obowiązywać żadne przywileje ani ograniczenia ze względu na rasę, kolor skóry, przekonania polityczne, religijne lub inne, płeć, pochodzenie etniczne i społeczne, stan majątkowy, miejsce zamieszkania, język lub inne cechy.
Artykuł 34. Każdemu gwarantuje się prawo do wolności myśli i słowa, do swobodnego wyrażania swoich poglądów i przekonań.
Każdy ma prawo do swobodnego gromadzenia, przechowywania, wykorzystywania i rozpowszechniania informacji ustnie, pisemnie lub w inny sposób – według własnego wyboru.
Artykuł 35 Każdy ma prawo do wolności światopoglądowej i religijnej. Prawo to obejmuje swobodę praktykowania dowolnej religii lub niepraktykowania żadnej religii, swobodnego uprawiania indywidualnych lub zbiorowych kultów religijnych i obrzędów rytualnych, swobodnego wykonywania czynności religijnych.
oraz art. 1-5 ustawy o wolności sumienia i związków wyznaniowych.
Artykuł 1. Zadania ustawy
Do zadań tej ustawy należy: zapewnienie obywatelom Ukrainy prawa do wolności sumienia i korzystanie z tego prawa;
zapewnienie, zgodnie z Konstytucją Ukrainy, Deklaracją o suwerenności państwowej Ukrainy i uznanymi przez Ukrainę normami prawa międzynarodowego, sprawiedliwością społeczną, równością, ochroną praw i uzasadnionych interesów obywateli bez względu na ich stosunek do religii;…
Artykuł 3. Prawo do wolności sumienia
Każdemu obywatelowi Ukrainy gwarantuje się prawo do wolności sumienia. Prawo to obejmuje wolność posiadania, przyjmowania i zmiany religii lub przekonań według własnego wyboru oraz swobodę praktykowania, indywidualnie lub w powiązaniu z innymi, jakiejkolwiek religii lub nie wyznania, praktykowania kultu religijnego, otwartego wyrażania i swobodnego propagowania swoich przekonań religijnych lub przekonania ateistyczne.
Nikt nie może ustanowić obowiązkowych przekonań i światopoglądu. Niedopuszczalny jest przymus, gdy obywatel określa swój stosunek do religii, do wyznawania lub odmawiania wyznawania religii, do uczestniczenia lub nieuczestniczenia w nabożeństwach religijnych, obrzędach i ceremoniach religijnych, nauce religii.
Artykuł 4. Równość obywateli bez względu na ich stosunek do religii
Obywatele Ukrainy są równi wobec prawa i mają równe prawa we wszystkich sferach życia gospodarczego, politycznego, społecznego i kulturalnego, niezależnie od ich stosunku do religii. Oficjalne dokumenty nie wskazują na stosunek obywatela do religii.
Każde bezpośrednie lub pośrednie ograniczenie praw, ustalanie bezpośrednich lub pośrednich korzyści obywateli w zależności od ich stosunku do religii, a także nawoływanie do wrogości i nienawiści lub obrażanie uczuć obywateli, pociąga za sobą odpowiedzialność określoną w ustawie.
Artykuł 5. Oddzielenie Kościoła (organizacji wyznaniowych) od państwa
Państwo chroni prawa i uzasadnione interesy organizacji religijnych; sprzyja tworzeniu stosunków opartych na wzajemnej tolerancji religijnej i ideologicznej oraz szacunku między obywatelami praktykującymi lub niereligijnymi, między wyznawcami różnych wyznań a ich organizacjami religijnymi; uwzględnia i szanuje tradycje i wewnętrzne instrukcje organizacji religijnych, jeżeli nie są one sprzeczne z obowiązującym ustawodawstwem.
…
Wszystkie religie, wyznania i organizacje religijne są równe wobec prawa. Niedozwolone jest ustanawianie jakichkolwiek preferencji lub ograniczeń jednej religii, wyznania lub organizacji religijnej w stosunku do innych.
Jeśli chodzi o „ochronę praw i wolności” mniejszości narodowych (wspólnot) na Ukrainie, a mianowicie ruskiej mniejszości narodowej i rdzennej ludności Ukrainy, główną działalnością organizacji jest organizacja pozarządowa „Prawozachist Zakarpattia”:
informowanie społeczeństwa ukraińskiego i międzynarodowego oraz instytucji ukraińskich i międzynarodowych odpowiedzialnych za przestrzeganie praw człowieka o stanie przestrzegania praw człowieka na Ukrainie w zakresie przestrzegania praw mniejszości narodowych, wolności słowa, wolność informacji.
GŁÓWNE ARTYKUŁY KONSTYTUCJI DOTYCZĄCE GWARANCJI PRZESTRZEGANIA PRAWA DO WOLNEGO ROZWOJU, UŻYTKOWANIA I OCHRONY (…) JĘZYK MNIEJSZOŚCI NARODOWYCH UKRAINY ORAZ ROZWOJU NIEPODLEGŁOŚCI ETNICZNEJ, KULTUROWEJ, JĘZYKOWEJ I RELIGIJNEJ WSZYSTKICH RUDYNNYCH I NARODOWYCH X MNIEJSZOŚCI UKRAINY
Artykuł 10. Ukraiński jest językiem państwowym na Ukrainie.
Państwo zapewnia wszechstronny rozwój i funkcjonowanie języka ukraińskiego we wszystkich sferach życia społecznego na całym terytorium Ukrainy.
Na Ukrainie gwarantuje się swobodny rozwój, używanie i ochronę języka rosyjskiego i innych języków mniejszości narodowych Ukrainy.
Państwo promuje naukę języków komunikacji międzynarodowej.
Używanie języków na Ukrainie gwarantuje Konstytucja Ukrainy i określa ustawa.
Artykuł 11 Państwo sprzyja konsolidacji i rozwojowi narodu ukraińskiego, jego świadomości historycznej, tradycji i kultury, a także rozwojowi tożsamości etnicznej, kulturowej, językowej i religijnej wszystkich rdzennych ludów i mniejszości narodowych Ukrainy.
Artykuł 15 Życie społeczne na Ukrainie opiera się na zasadach różnorodności politycznej, gospodarczej i ideologicznej.
Żadna ideologia nie może zostać uznana przez państwo za obowiązującą.
Cenzura jest zabroniona. (…)
Artykuł 21 Wszyscy ludzie są wolni i równi w swej godności i prawach. Prawa i wolności człowieka są niezbywalne i nienaruszalne.
Artykuł 22. Prawa i wolności człowieka i obywatela ustanowione w niniejszej Konstytucji nie mają charakteru wyczerpującego.
Konstytucyjne prawa i wolności są gwarantowane i nie mogą być odebrane.
Przy uchwalaniu nowych przepisów lub dokonywaniu zmian w przepisach istniejących niedopuszczalne jest zawężanie treści i zakresu istniejących praw i wolności.
Art. 23. Każdy człowiek ma prawo do swobodnego rozwoju swojej osobowości, pod warunkiem nienaruszania praw i wolności innych osób oraz ma obowiązki wobec społeczeństwa, w którym zapewniony jest swobodny i wszechstronny rozwój jego osobowości.
Artykuł 157. Konstytucji Ukrainy nie można zmienić, jeżeli zmiany pociągają za sobą zniesienie lub ograniczenie praw i wolności człowieka i obywatela albo mają na celu zniesienie niepodległości lub naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy. (zmiany do rozdziału I „Zasady ogólne” zatwierdzane są w ogólnoukraińskim referendum, art. 156)